Кабелі та проводи: види та характеристики

Характеристики будь-якого кабелю або проводу визначаються властивостями їх струмопровідних жил і їх ізоляції.

Кабель ВВГ – силовий кабель з мідними жилами та ПВХ ізоляцією в ПВХ оболонці.Один з найпопулярніших і надійних силових кабелів. Застосовується для передачі електричного струму напругою до 1000 Вольт і частотою 50 Герц.Кабелі ВВГ не рекомендується застосовувати при прокладці в землі (траншеях).Силові кабелі ВВГ є чудовим варіантом для монтажу електричних мереж 380В в житлових приміщеннях і комерційних об’єктах, що не потребують особливих механічних характеристик провідників.Найчастіше такий провід рекомендують для прокладання електропроводки прихованого чи відкритого монтажу, а також при монтажі за гіпсокартонними перекриттями.

Максимальна напруга – 660-1000 Вольт, в залежності від класу ізоляції, рекомендована температура використання – від -50 до +50°С, допускається використання при вологості повітря до 98%.

Кабель NYM призначений для монтажу силових та освітлювальних мереж в промислових і житлових будівлях при максимальній напрузі до 660 вольт. Кабель може бути прокладений як всередині приміщення, так і на відкритому повітрі, з урахуванням, однак, того, що сонячне світло ізоляції кабелю шкодить, тому при монтажі на відкритому повітрі його обов’язково необхідно захищати від сонячного світла, наприклад помістивши в гофру. Кабель NYM – це мідні струмопровідні жили з ПВХ-ізоляцією, з зовнішньою оболонкою також з ПВХ, який не підтримує горіння та стійкий до впливу агресивних середовищ. Від однієї до п’яти жил розташовані щільно всередині білої захисної оболонки, між провідниками є ущільнення крейдованою гумою без галогенів, що забезпечує кабелю термостійкість і міцність. Даний кабель застосуємо в широкому температурному діапазоні від -40°C до +70°C, вологостійкий. Кабель NYM завжди має тільки цільні мідні жили (моножили). Він досить зручний при звичайному монтажі, оскільки має ідеально круглий перетин, але з цієї ж причини його трохи незручно закладати в штукатурку або в бетон.

Кабель ПВС – мідний з’єднувальний дріт в ізоляції з вінілу. Оболонка виготовлена так, щоб заповнити собою увесь простір між жилами, що надає проводу високу міцність. Кількість жил – від двох до п’яти, діапазон робочих температур – від -25°C до +40°C, стійкий до хімічних впливів. Провід ПВС широко застосовується в побуті в якості мережевих шнурів різних побутових приладів, наприклад подовжувачів. З урахуванням того, що зовнішній шар вінілу у круглого ПВС має товщину до декількох міліметрів, цей кабель відмінно підходить для кабелів живлення переносних електроприймачів. ПВС відносно добре витримує механічні навантаження.

Кабель ШВВП (шнур в вініловій ізоляції і вініловій оболонці, плоский) – плоский шнур у вініловій оболонці з жилами у вініловій ізоляції. ШВВП має гнучкі багатодротяні мідні жили, тому він часто використовується для подовжувачів. Однак ізоляція ШВВП не відрізняється підвищеною міцністю, тому при великому навантаженні такий кабель належним чином працювати не буде. Цей кабель може експлуатуватися при температурах від -25°C до +70°C, і витримує вологість до 98%. Легко переносить вплив хімічно агресивних середовищ. Крім слабеньких подовжувачів (які, до речі, часто стають причиною неприємностей в оселях погано знайомих з електрикою людей), ШВВП найчастіше використовується в автоматизації, для живлення слабкострумових систем. Також його застосовують для приєднання до мережі побутових приладів, таких як холодильники, пральні машини, тощо. Він здатний працювати в мережах змінного струму частотою 50 Гц при напрузі до 380 вольт.

Кабель КГ – це гнучкий мідний гумовий кабель з багатодротовими жилами. Число жил може становити від однієї до п’яти, гума ізоляції жил – на основі натуральних каучуків. Робочий температурний діапазон кабелю від -60°C до +50°C при вологості до 98%. Ізоляція кабелю КГ дозволяє прокладати його на відкритому повітрі і навіть на відкритому сонячному світлі. Жили завжди багатодротяні, що і робить даний кабель гнучким. Кабель КГ призначений для живлення переносних мобільних пристроїв, таких як теплові гармати, зварювальні апарати, прожектори, тощо. Є модифікація КГнг (кабель гнучкий негорючий) з негорючою ізоляцією.

Кабель ВБбШв – силовий броньований кабель з мідними струмопровідними жилами, кількість яких варіюється від однієї до шести, мають ПВХ ізоляцію і ПВХ оболонку. Особливість даного кабелю полягає в наявності між жилами і оболонкою шару сталевої двострічкової броні. Кабель легко витримує температуру від -50°C до +50°C при вологості до 98%. Ізоляція з ПВХ забезпечує стійкість до агресивних середовищ. Броньований кабель ВБбШв призначений для прокладки мереж електропостачання окремих будинків і споруд, а також електричних установок, як під землею, так і в трубах на відкритому повітрі (для захисту від сонячних променів). Максимальна напруга змінного струму – до 6000 вольт. Для постійного струму традиційно застосовують одножильні модифікації даного кабелю.

Вибір кабелю слід довірити професійному майстру, адже кожен вид має свої специфічні характеристики та умови використання.