Лампи: види і характеристики

Уявити своє життя сьогодні без штучного освітлення практично неможливо. Дім, робота, магазини – усюди лампи. Які різновиди ламп представлені на ринку та які краще обрати, спробуємо з’ясувати.

Лампи розжарювання. Вважається застарілим варіантом. Коштує дешево, стійка до перепадів температури, споживає багато енергії, але має низьку світловіддачу. При цьому саме цей вид ламп має практично ідеальне передавання кольору, що є дуже комфортним для нашого ока. Спектр світла ламп розжарювання схожий до сонячного спектру, їх часто застосовують для освітлення дзеркал у ванній кімнаті.

Галогенні лампи. Конструктивно схожі на звичайні лампи розжарювання. Основна відмінність полягає в додаванні інертного газу або парів галогенів (найчастіше — брому або йоду). Термін служби ламп цього типу складає від 2000 до 3000 годин, така лампа компактна і забезпечує гарне передавання кольору. лампа чутлива до будь-яких видів забруднень, навіть невеликі плями викликають нерівномірне нагрівання, що спричиняє перегорання лампи.

Люмінесцентні та компактні люмінесцентні лампи. На 80% економніші у порівнянні з традиційними лампочками, термін служби – від 6000 до 15000 годин.Ці лампи містять невелику кількість парів ртуті, а отже, токсичні, тому їх не можна викидати у смітник, а необхідно здавати на утилізацію.З часом світло таких ламп тьмянішає, тому їх завжди слід обирати з запасом потужності. Також слід враховувати той факт, що часте вмикання/вимикання таких ламп призводить до їх швидкого зносу, вони чутливі до перепадів напруги. 

Світлодіодні лампи. Характеризується низьким енергоспоживанням, довгим періодом роботи, гарною передачею кольору, стійка до ударів, але має високу ціну. Лампа складається з приладу-напівпровідника, який при вступі постійного електричного струму виробляє світло, змінний електричний струм змінюється на постійний з мінімальними втратами на вироблення тепла. Це «нове покоління» лампочок, серед них є навіть такі, якими можна керувати (налаштовувати яскравість, колір, підключати до системи «розумний дім») за допомогою смартфона.  

Філаментна лампа – це світлодіодна лампа особливого типу, яка зовні дуже нагадує лампу розжарювання, має таку ж прозору скляну колбу, але всередині розташована не вольфрамова нитка, а світлодіоди особливої конструкції, які за своїм виглядом нагадують нитки.З огляду на те, що вся поверхня лампи являє собою прозору колбу, а також через особливу конструкцію філаментної нитки, лампа забезпечує дуже широкий кут розсіювання світла – практично 360 градусів.

Світлодіодна RGB лампа має кольорові світлодіоди, що дає можливість регулювати колір освітлення.

Люмінесцентні та світлодіодні лампи загалом називають енергозберігаючими.

При виборі лампи звертайте увагу на такі характеристики:

  • потужність – кількість енергії, яку лампочка здатна продукувати. Обирайте лампу потужність якої рівна або ж менша максимальної потужності освітлювального приладу.
  • світловий потік – кількість світла, яку дає лампа, вимірюється в люменах. Чим вищий показник, тим яскравіша лампа. Чим більше люменів, тим більше світло буде схожим на природнє.
  • світловий спектр лампи – теплий чи холодний. Для комфортного освітлення потрібно вибирати світлодіоди теплого спектру, це лампи з показниками температури 2600-3200 К (тепле біле освітлення) або в діапазоні 3700-4200 К (природне біле освітлення) — для тих випадків, коли ви плануєте освітлення офісного приміщення або житлової площі. Лампи з показником в 6000 К характеризуються холодним білим світлом, і більше підійдуть для освітлення вулиці, гаража або підвалу.

Також зверніть увагу на те, чи пульсує лампа під час роботи, це може свідчити про проблеми у живленні лампи і з часом може призвести до погіршення зору.Перевірте кріплення цоколя і якість радіатора, відповідального за відведення тепла, що виробляється, оскільки ці параметри позначаються на терміні роботи лампи.