Захист електромережі: що обрати?

Одвічне питання «бути чи не бути?» у сфері електромонтажу можна перефразувати «ПЗВ чи дифавтомат?». Спробуємо проаналізувати особливості обидвох, аби знайти відповідь.

Пристрій захисного вимкнення – це комутаційний пристрій (електричний апарат, який призначено для комутації електричного кола та проведення струму шляхом подачі або зняття напруги з електроустановки або її частини), який контролює поточний стан електропроводки, при виникненні будь-яких пошкоджень відключає її, а також захищає людину від прямого чи непрямого ураження струмом.

Диференціальний автомат – це комутаційний пристрій, який поєднує в одному корпусі автоматичний вимикач та пристрій захисного вимкнення, тобто здатен захистити електромережу від коротких замикань та перевантажень, а також від виникнення витоків, пов’язаних з пошкодженням електропроводки, електроприладів і уражень струмом.

Обидва ці прилади є захисними пристроями. ПЗВ спрацьовує, якщо в мережі, яку він захищає, струми у фазному й нульовому дротах неоднакові, тобто з’являється струм витоку, але не захищає мережу від перевантаження й короткого замикання. Натомість дифавтомат захищає мережу і від коротких замикань, і від витоку струму і від перевантажень. Для того, щоб зробити правильний вибір необхідно чітко розуміти якого кінцевого результату ви бажаєте досягнути та врахувати такі деталі:

  1. Наявність місця в електрощитку. Дифавтомат займає менше місця, а ПЗВ потребує додаткового автоматичного вимикача.
  2. Мета. Якщо вам потрібно убезпечити конкретний прилад, обирайте дифавтомат з технічними характеристиками (номінальний струм, струм витоку) саме для цього приладу. Якщо ж хочете захистити кілька приладів – краще придбайте ПЗВ.
  3. Надійність. Пам’ятаєте приказку «чим простіше, тим краще»? Так от, дифавтомат – комбінований пристрій, який має досить широке призначення, тому якість виконання конкретного завдання у нього нижча.
  4. Ремонт. Оскільки ПЗВ та автоматичний вимикач працюють в тандемі, то у разі поломки якогось одного, заміні підлягає лише той, що не працює. Якщо ж з ладу вийде дифавтомат, заміняти його потрібно буде повністю.
  5. У разі несправності ПЗВ і його заміні, живлення можна тимчасово відновити шляхом встановлення перемички між автоматичним вимикачем та навантаженням. Натомість увімкнути мережу при поломці дифавтомата можна лише маючи інший дифавтомат чи автоматичний вимикач.
  6. Причина вимкнення. Вибираючи пристрій захисту мережі потрібно розуміти, що для ПЗВ і для дифавтомата причини вимкнення можуть бути різні. ПЗВ може вимкнутися тільки в тому разі, якщо в мережі вашого житла з’явився струм витоку. Якщо вимкнувся автомат захисту ПЗВ, це означає, що або трапилося перевантаження мережі, або коротке замикання. А ось якщо вимкнувся дифавтомат, то визначити причину допоможе лише спеціальний механічний індикатор, який є в більшості таких пристроїв.

Отож, відмінностей між ПЗВ та дифавтоматом є достатньо і вам потрібно визначити для чого саме  застосовуватиметься пристрій. Головне, щоб у результаті ви отримали надійний захист від пожеж та замикань.